top of page
Търсене

Как да си направим ароматни свещи с молдове у дома?

Актуализирано: 29.03.2024 г.

В света на свещите разнообразието от форми и дизайни е едно от най- вълнуващите неща. Има нещо истински магично в това да създадеш свещ сам у дома, която да раздвижи въображението ни и да ни подтикнем да научим нещо ново. Без значеие дали сте творец на други ръчно изработени неща или просто начинаещ, който иска свещите да бъдат новото му хоби- този блог пост е точно за вас! В него ще разгледаме накратко стъпка по стъпка как се изработват колонни свещи ( без опаковка/ чаша ) в силиконови форми или така наречените молдове.



как да си направим ароматни свещи у дома с молдове

Кои са материалите за свещи, които ще ни бъдат нужни за да изработим свещи в молдове :


Преди да се впуснем в изработването на ароматни свещи у дома е важно да си набавим всички нужни материали.


  •  твърда формула восък за молдове, за да се вади лесно от тях

  •  фитили на метър са най- подходящия избор за всички начинаещи, защото лесно може да се използва за всяка височина свещ

  • аромати за свещи, които са специално одобрени за влагане в тях

  • специална боя за восък и свещи, ако искаме те да бъдат цветни ( пастели и всякакви други оцветители не са подходящи

  • два съда за водна баня в които да топим восъка

  • дървени или силиконови бъркалки и съдове с които да си помагаме, които ще използваме само за восък

  • кухенска везна за да измерваме восъка

  • прецизна везна за аромати и цветове, която измерва под 1 гр с точност

  • термометър за готвене със сонда с който ще следим температурата на топене, добавяне на съставки и изливане

  • фиксатори за фитил - на пазара има дървени и метални (може да се използват и подръчни средства като щипки, шишчета или фиби)

  • ножици с които да режем фитила

  • силиконова подложка, върху която да работим

  • еднократна домакинска хартия, с която да почистваме при нужда


2. Подреждане на работното място - най- удачно е да работим на място, което лесно може да бъде почистено. Най- добре е това да се случи в помещение, което има плочки например кухня за да може лесно след това да почистим от пода всичко. Не е подходящо да се работи на места, които не се проветряват добре, прекалено студени са защото няма постоянно отопление през студените месеци също.

Оптималната температура за изработване на ароматни свещи е 23-25 градуса преди, по- време и 48 часа поне след изливането на свещите. Това осигурява най- подходящата температура за восъка и свещите така, че те да могат постепенно да изстинат и восъка да стегне без да потъва, да се образуват дефетки или пукнатини.

Най- добре е да покрием целия плот/ маса върху които ще работим с вестници, кухненска хартия, а най- добре мушама която да използваме само за целта.

Най- удачно е да подредим всичко, което ни е нужно преди да започнем работа. Личните предпазни средства като очила, ръкавици и престилка са изключително препоръчителни. Ако имаме деца или домашни любимци е добре те да не са около нас докато изработваме свещи, за да избегнем риск от изгаряне с горещия восък или инциденти.


3. Подготвяне на силиконовите молдове за свещи- те трябва да бъдат измити със сапун и вода поне 1-2 дни преди използването им. Само по този начин влагата ще успее да се изпари и те ще бъдат напълно сухи преди да налеем восъка. Непосредственото измиване на молдовете часове или веднага преди работа ще ни създаде само проблеми. Водата не се разтваря във восъка и това води до дупки, петна и дефекти по свещите. Като този восък след това не е удачно да бъде използван отново, ако в него има влага.


4. Измерване на свещта - ако за първи път използваме един молд, тогава е най- добре да излеем само чист восък без цвят и аромат директно в молда. Това ще ни даде представа точно колко голяма е тя, колко тежи ( за да знаем колко восък ще ни трябва в последствие) и най-вече ще можем да определим размера на фитила. Ако свещта е асиметрична тогава взимаме диаметъра й на 2-3 места и според него избираме подходящ фитил за съотвения диаметър свещ, с който да започнем. Винаги трябва да оставяме фитила да бъде по- дълъг от нужното, с аванс от двете страни на молда - така ще можем да го отрежем по- късно и да го фиксираме.


5. Монтиране на фитила - с дебела игла или шило за свещи пробиваме внимателно молдовете и прокарваме предварително оразмерения фитил. След това го подпираме формата от двете страни ако е нужно за да бъде стабилна и фиксираме фитила с държач отгоре.


6. Вид и препоръка за работа с восъка - важно е да знаем точно с какъв восък работим и какви са неговите препоръки за работа. Всеки вид восък има конкретна температура за работа, количества аромат и цвят, които може да поеме. Тази информация трябва да бъде на етикета на самия восък и в сайта, от който е закупен. След като се запозанем с тази информация премерваме определено количество восък и според него е най- добре да измерим колко цвят искаме да използваме и колко аромат. Те също е добре да са премерени предварително, което ще ни помогне да не се объркаме с количествата по- късно.




как се правят свещи от соев восък


7. Съдовете за водна баня в които топим восъка трябва да са чисти и сухи и термометъра за измерване на температурата е важно да бъде под ръка. Слагаме предварително премереният ни восък и изчакваме той да започне да се топи.


Важно е да внимаваме да не попадне вода вътре в самия восък, защото след това често не може да бъде премахната изцяло и тогава се налага да изхвърлим восъка. Ако попадне малко количество тогава трябва да махнем съда от водната баня и със салфетка да се опитаме да попием водата. Когато восъка вече започне да се топи трябва да следим температурата с термометъра за да сме сигурни, че няма да го прегорим.


8. Добавяне на цвят и аромат - когато восъка стигне на правилната температура за работа, за начинаещи е по- удачно да се махне съда от водната баня и тогава да се добавят съставките. Междувременно се следи температурата на восъка, докато восъка се разбърква около 1-2 минути до пълно смесване на съставките. Ако температурата падне прекалено много восъка може да бъде върнат отново на котлона, за да може да достигане на правилната температура на изливане.


Можем да добавим цвета, който предварително сме измерили към восъка докато той се топи. Също така може да го добавим и след като той е разтопен до правилната температура непосредствено преди или след аромата ни за свещи ( ако ще използваме такъв ).


9. Изливане на восъка в молдовете - След като сме добавили всички съставки и те са смесени добре, тогава е време да проверим отново температурата на восъка преди да излеем. Ако тя е правилната, тогава постепенно и внимателно изливаме восъка във формите ни. Прекалено бързото или бавното изливане или на грешна температура водят до образуване на черти, дупки и всякакви дефекти.


След като налеем восъка в молдовете, фиксираме фитила добре, така че да е изпънат .Ако е нужно стабилизираме свещта с книга или нещо подходящо, особено ако той е висок и е от мек силикон. Така ще сме сигурни, че няма да се излее в случай, че се бутне леко или масата се разклати.


10. Охлаждане и стягане на восъка - този процес може да отнеме между 30 минути до 48 часа понякога. Това зависи от размера на молда за свещи и количеството восък, който са наляти вътре. Тук е важно да не се опитваме да охладим восъка по- бързо ( например във фризер или хладилник ), защото тогава той ще изстине прекалено бързо и ще се напука. Също така може восъка да хлътне вътре в молда или при изваждането да се счупи лесно. Трябва да оставим восъка поетапно да изстине в добре отопляемото помещение ( 23-25 градуса ) в рамките на 4 до 48 часа ( според размера на свещта и сложността й ), без да оставяме свещите до отворен прозорец или на течение също.


11.Изваждане на свещите от молдовете - когато усетим восъка, че е хладен на пипане и при натискане леко с пръст се усеща твърд и не прекалено крехък това е правилният момент. За всяка свещ според размера и дизайна й това време за изваждане варира много и тук идва опита при работа и наблюдаването. Изваждането на свещта трябва да бъде поетапно и внимателно, за да не отчупим части от нея или да не нараним дейталите .

Също така силиконовите молдове са много различни - някои са прекалено твърди и нееластични и поради тази причина свещите трудно се изваждат от тях, дори понякога се налага да се срежат. Най- подходящи са еластичните молдовете от мек силикон, който позволява да извадим восъка, без да наранява свещта и детайлите й.


12. Отрязване на фитила - когато сме извадили свещта от формата ни подрязваме с ножица до нивото на восъка фитила, който е отдолу в основата на свещта. От горната страна където ще бъде запалена по- късно е много важно да оставим между 0.5 и 1 см дължина на фитила.


13.Тестване на готовата свещ - най- добре е да оставим свещта ни да стегне в рамките на 48 часа до две седмици и тогава да я запалим. Ако направим това преди минималните 48 часа, восъка няма да бъде добре стегнал и свещта ни няма да гори добре.





Comments


bottom of page