top of page
Търсене

10 най- често допускани грешки при изработването на ароматни свещи

Актуализирано: 1.04.2024 г.

Изработването на ароматни свещи у дома става все по- популярно хоби и е един от най- приятните занимания през всеки сезон. Ако и вие искате да се впуснете с него или сте начинаещ, то със сигурност в процеса ще се сблъскате с различни проблеми. В тази статия ви споделям 10 от най- честите грешки и важни момента ( неначинаещите също е хубаво да си припомняме също ) - с което опитите ще станат още по- успешни,а творенията още по- красиви. Всяка една точка от списъка е изключително важна и ще ни помогне да творим много по- съзнателно и концентрирано.




10 често допускани грешки при изработването на ароматни свещи :


1. Неправилна температура на топене- един от първите ни и най- важни момента е да обърнем внимание на препоръките за това как се работи с конкретния восък, който сме решили да използваме. Следенето на температурата във всяка една стъпка от процеса ще ни помогне да не прегреем восъка.

Ако изливаме восъка на прекалено висока температура винаги има риск да се отделят съставките му, да се получат дефекти като обезцветяване при готовите свещи или да прегорим ароматното масло и то да не се усеща добре в последствие. Ако пък восъка ни е прекалено хладен, когато започнем да го наливаме в съда ще изстине прекалено бързо и това може да доведе до свиване, получаване на каверни ( дълбоки дупки около фитила ) и неравномерно горене в последствие на всички фактори.


2. Избиране на правилният фитил - това е момента в който една свещ или остава декоративна защото няма да гори добре или ще бъде функционална. Винаги трябва да вземем в предвид диаметъра на съда/ отливката на колонната свещ за да подберем правилно фитила. Поради тази причина е важно да използваме фитили с размери, за да можем да тестваме как горят свещите ни в последствие. Китайските фитили НЕ СА подходящи за целта, защото нямат размери. За целта има много професионални видове фитили според восъка, които можем да намерим.


3. Измерване на аромата за свещи правилно - за да постигнем перфектният аромат, за който си мечтаем то тогава е важно да сме прецизни в измерването на съставките на свещта ни. За целта винаги е важно да имаме прецизна везна, с която да измерваме ароматите и цветовете ни. Кухенските везни измерват с разлика между 1-2 грама, което при изработката на ароматни свещи е голяма.

 Ако използваме прекалено малко аромат - '' на капки'' или '' на око'', то рискуваме свещта ни изобщо да няма аромат след като бъде запалена. Ако използваме прекалено много аромат, тогава восъка ще изхвърли излишното количество отгоре. Когато я запалим аромата ще бъде прекалено силен и неприятен, а при горенето ще се отделят сажди и пушек.


4. Избор на съдовете - не всички предлагани на пазара са подходящи за изработка на свещи в тях. Тук е важно не само да подберем такива, които имат нормални към дебели стени, но и да избягваме асиметрични съдове или такива с тънко стъкло. След като подберем съдовете е важно винаги да тестваме свещите с порядъка на поне 4 часа след запалване, някои случаи повече и винаги под наблюдение. Това ще ни покаже до колко този съд е подходящ и дали не съществува риск то това да се спука лесно ( дори и да сме подбрали правилен фитил за него ).


5. Почистване на работното място и съдовете - колкото по- добре се подготвим за изработката на свещи, толкова по- лесно ще ни бъде да следваме стъпките. Предварителното измерване на съставките помага много за това процеса да се случва лесно. Важно е да почистваме добре съдовете ни преди да ги използваме, също така да ги загряваме за да може максимално добре восъка да залепне за стените.


6. Смесване на съставките - освен измерването на съставките ни, следващият важен момент е да ги добавяме на правилната температура ( според указанията за работа с восъка ) и да разбъркваме добре. Това ще позволи на всичко да се смеси добре, цветовете да са равномерни, а аромата наситен.


7. Търпение - важно е след изливане да оставите свещите да изстинат и стегнат естествено на стайна температура в порядъка на 23-25 градуса най- добре . Поставянето им в хладилник или фризер ще накара восъка да изстине прекалено бързо, което ще доведе до потъване, отлепване, петна и дупки.


8. Проветряване - без значение дали изработваме свещите у дома или специално работно място, винаги освен доброто отопление е важно да проветряваме много добре. Това е изключително важно ако правим големи количества свещи или продължително време като например цял ден. Изпаренията на восъците, концентрираните аромати и всички съставки които използваме могат да доведат до главоболие, общо неразположение и в някои случаи алергични реакции. Ако имаме малки деца или домашни любимци е най- добре те да не са около нас, когато изработваме свещи.


9.Предпазни мерки - носенето на защитни очила ще предпази очите ни от попадане на аромат или восък, което е много важно и честно подценяван фактор. Носейки престилка ще предпазим дрехите ни от восъка, който след това много трудно се почиства от текстил. Добре е да използваме нитрилни или латексови ръкавици също за да предпазим ръцете си, особено ако имаме чувствителна кожа.


10.Тестване - никога не трябва да подценяваме колко важно е да си записваме в един тефтер всичко което правим стъпка по стъпка. Липсата на записки за количествата съставки, температура и всякаква информация относно процеса ни пречи по- късно да анализираме грешките си.

След като изработим ароматните ни свещи винаги трябва да проведем тестове за това как горят без значение дали те са за лично ползване или продажба. Когато пропуснем тази стъпка, винаги рискуваме нашата свещ да доведе до пожар ако съда се спука.



2 Comments


Здравейте!

Искам да попитам, когато температурата на топене на дадения восък е примерно 80°-90°, а той изглежда разтопен преди да достигне тези стойности, трябва ли задължително да се продължи покачването на градусите до указаните или не?

Благодаря за статиите и ноу хауа, който оставяте!

Like
Valentina Kostova
Valentina Kostova
Mar 28, 2024
Replying to

Здравейте - принципно да, производителите неслучайно дават такива указания за работа. Това е така защото само те знаят най- оптималната температура на която работи восъка и това доказано с редица тестове. Ако восъка има смески и добавки в себе си те се топят на различна температура също и за това е важно да се следят указанията. Това е особено валидно за студените месеци, когато много лесно се променя температурата на восъка при изливане. Поздрави и се радвам, че ви е полезно :)

Like
bottom of page