Как да си изберем правилните съдове в които да си направим ароматни свещи?
- Valentina Kostova
- 4.03.2024 г.
- време за четене: 4 мин.
Актуализирано: 1.04.2024 г.
Избирането на подходящи съдове в които да правим ароматни свещи свещи е не само въпрос на естетика, но и на безопастност. На пазара има много голям избор на съдове от стъкло и различни материали, но не всеки е удачен вариант. В този блог пост ви споделям кратък гайд как да изберем подходящите съдове за свещи, особено когато сме начинаещи.

Важни моменти при избора на съдове за направата на ароматни свещи у дома:
1. Материал - винаги трябва да изберем незапалими материали като стъкло, керамика, метал. Тези материали са устойчиви на нагряване като цяло. Материалите тип - дърво, пластмаса или каквито и да е било лесно запалими материали са крайно неподходящи за използване. Материала от който е изработен съда винаги трябва да бъде упоменат на етика му ако той е фабричен. Ако ние го изработваме то информацията надолу изяснява темата.
2.Огнеупорен или устойчив при нагряване - какъвто и съд да изберем да използваме за направата на свещи, то винаги трябва ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да го тестваме. Огнеупорните съдове са по- трудни за намиране и често са с по- висока цена от стандартното стъкло. Повечето съдове на пазара са или тънкостенни или с асиметрична форма, което ги прави по- лесни за спукване ( особено при горене с неподходящ фитил ). Така, че е най- добре е да подбираме съдове с нормална дебелина на стъклото ( дори и да не са огнеупорни ) с равномерен диаметър и да съобразяваме фитила според това.
Металните съдове са доста подходящи за изработка на свещи, но отново има риск от прегряване на самия съд, запалване на лака/ цвета с който е обработен и евентуален пожар. Керамичните съдове са подходящ вариант, но трябва ясно да ги разграничим от гипсо-керамичните или изработените със смески за отливане. Класическата керамика е устойчива на нагряване, но отливките които се правят с всякакви други смески на гипс и вода или джезмонит не са сами по себе си. Ако купуваме готов съд никога не знаем какъв е състава му и дали е подходящ за целта, това единствено тестовете могат да покажат.
3. Лак- винаги когато обмисляме да използваме готов съд от някъде или да направим свой е важно да съобразим какъв лак ще използваме вътре в съда. Най- подходящите лакове за целта са за декупаж на свещи, тъй като изгарят чисто и нямат токсични съставки. НЕ Е подходящо да се използват голяма част от акрилните лакове защото са лесно запалими и отделят лесно аромат при загряването ( с много тестове може да се намери някой добър вариант евентуално). НЕ е подходящо да се използва епоксидна смола за лакиране на свещи, защото тя е СИЛНО ЗАПАЛИМ материали и токсичен при загряване. Тук комбинацията на лесно запалим съд например дърво + лак от епоксидна смола ( както виждаме все по- често на пазара ) е абсолютно неподходяща да бъде използвана като съд за свещ.
4. Размер - съдовете, които са с малък размер 3.5 см - 5 см са по- скоро подходящи за декоративни свещи или за подаръчни такива. Най- подходящите съдове за ароматни свещи са с размер между 6 и 10 см + диаметър, което позволява разтопения восък да е с по- голям диаметър и при горене да се отделя повече ароамт ( при правилно подбрани аромати+ размер фитил+ и формула на свещта като цяло разбира се ).
Съда не трябва да е прекалено плитък под 3-4 см, защото тази свещ няма да има дълъг живот и прекалено бързо може да прегрее съда и да се спука. Съдовете който са с голяма дълбочина - тип колба, ваза и тн не са подходящи също защото няма как да гори добре свещта заради липсата на кислород. Най- оптимално е да изберем съд за свещи който е между 4-10 см дълбочина и да разберем с тестове дали е отговаря на нашите нужди.
5. Съвместимост с восък и масла - някои съдове например гипс или керамика ако нямат покритие лак са склонни да просмукват от восъка защото са порьозен материал. Тогава ако директно налеем восък в такъв съд, тази свещ няма да гори добре и восъка ще избие отвън на съда. Някои метални съдове могат да реагират с восъка и да доведат до обезцветяване или промяна в качествата на свещта с времето също.
6. ТЕСТОВЕ - единственият и най- сигурен начин да създадем свещи, които са безопасни за нас и нашите близки и клиенти е да тестваме крайния ни продукт. Само така можем да бъдем сигурни дали сме успели да изработим нещо качествено, което не носи риск от спукване на съда или пожар. Свещите ни трябва да бъдат тествани с всички компоненти на формулата - восък, цвят и количество аромат както би следвало да бъде крайният вариант. Всяка една промяна във формулата води до различно горене и тестовете няма да са показателни. След изработим свещта е най- оптимално да я оставим да стегне между 2-7 дни след отливане и тогава да я тестваме на по 3-4 часа при всяко горене. Това ще покаже дали съда е подходящ или прегрява лесно и е склонен да се счупи и да предизвика пожар.
Comments